7 tipp a jó első benyomáshoz

A tudósok szerint, az első benyomásokat nagyon könnyű kialakítani, azonban nagyon nehéz megváltoztatni. Szerencsére sok tanulmány foglalkozik vele, és segíthet nekünk jól indítani egy találkozást, akár a magán, akár az üzleti életben.

„A könyveket a borítójuk alapján ítéljük meg, és nem tehetünk róla, de mégis így teszünk,” mondja Nicholas Rule, a torontói egyetem pszichológia professzora. Nem csak felületes döntéseket hozunk, de rendkívül gyorsan hozzuk meg őket (egy Princeton tanulmány szerint 100 milliszekundum alatt), és nagyon nehezen akarjuk megváltoztatni.

Ezek szerint tehát nagyon kritikus lehet az első benyomásunk, ha például egy lehetséges üzleti partnerrel, ügyféllel találkozunk. A tudomány szerencsére nem csak a fontosságát tárta fel, de sok módot is arra, miként tudnánk javítani rajta. Íme pár:

1. Figyeljünk az alapokra

Szerencsére ez nem igényel sok erőfeszítést: nézzünk ki igényesen, hivatalosan, és ne vigyük túlzásba a külső megjelenésünket (smink, parfüm, túl egyedi ruha stb..). A külső az első szűrő az emberek számára, figyeljünk oda rá!

Mi van akkor ha egyéni problémánk van az első benyomással, mert tetoválással, piercinggel rendelkezünk, vagy éppen kopaszak vagyunk? Röviden: a tetoválás a nőket kicsit összevisszának, lazább erkölcsűnek tünteti fel, az arcon lévő piercingek nem fognak segíteni abban, hogy okosnak tűnjünk, és (ha láttunk már bármilyen Vin Diesel filmet), a férfiaknál, a borotvált fej dominanciát sugároz.

2. Határozzuk meg szándékunkat

Ahogyan az élet más területén is, itt is fontos a célunk meghatározása. Mielőtt elmegyünk egy eseményre, szenteljünk egy kis időt arra, hogy elképzeljük milyen képet akarunk magunkról kialakítani másokban, kikkel akarunk találkozni. Vanessa Van Petten, a Science of People vezérigazgatója szerint, az adott esemény előtt gondoljuk át milyen emberekkel akarunk találkozni, milyen interakciókat akarunk velük. Ez segíthet kialakítani azt az energiát, amit szeretnénk ott közvetíteni.

3. Hagyjuk, hogy ők beszéljenek először

Akarod, hogy bízzon benned az akivel először találkozol? Álljunk ellen annak a kísértésnek, hogy a mi szakértelmünkről és eredményeinkről csevegjünk. A másik bizalmának elnyeréséhez a legjobb módszer, ha hagyjuk őt beszélni először.
Ann Cudy szociálpszichológus szerint az üzleti életben sokan elkövetik azt a hibát, hogy mindent tárgyalásnak vesznek, ők akarnak elsők lenni, és irányítani az eseményeket. Ezzel az a baj, hogy nem éreznek majd lelkesedést (nem szexuális értelemben) irántunk, ami pedig azért szükséges, hogy tudják, megértjük őket, hiszen ez nagyon fontos az emberek számára. Segíthet még ha érdeklődünk róluk, osszanak meg valamit magukról. Egy kis beszélgetés nagyon sokat jelent.

4. Ne spóroljunk a szemkontaktussal

Biztosan sokszor hallottuk már, hogy a szemkontaktus az őszinteséget tükrözi, ám egy új tanulmány szerint okosabbá is tesz minket. A Britt Pszichológiai Társaság (BPS) kutatása alapján, azokat az emberek, akik több szemkontaktust létesítenek, intelligensebbnek tűnnek mások számára. Azonban figyeljünk oda, hogy ne ragadjunk a másikon tekintetünkkel, mert egy másik tanulmány szerint, az emberek így könnyen pszichopatának titulálnak minket.

5. Figyeljünk oda milyen gyorsan beszélünk (és az ööö-zésre)

A ’70-es években egy csapat kutató 50 szintetikus hangot állított elő, majd önkénteseknek játszották le őket, különböző sebességgel. A gyorsabb beszédtempót a résztvevők hitelesnek tartották. A lassabb beszédet kevésbé meggyőzőnek, kevésbé szavahihetőnek titulálták. Egy másik (nem meglepő eredményű) kutatás szerint a sok ööö-zés arra enged következtetni, hogy az illető nem tudja miről beszél.

6. Fedjük fel kisebb hibáinkat

Azt gondolnánk, hogy az első alkalommal olyan tökéletesnek kell mutatkoznunk, amennyire csak tudunk, de szakértők szerint a gyengeségek kimutatása is megnyerő lehet.
Lucila McElroy, a WeAreMonumentum.com, life-coachinggal foglalkozó vállalat alapítója el is mesélt egy történetet, milyen hatásos is lehet ez a megközelítés. „Nemrégiben volt egy üzleti találkozóm egy olyan nővel, akit megfélemlítőnek találtam. Úgy gondoltam előhúzok mindent a tarsolyomból, hogy lenyűgözzem. Ennek ellenére, nem voltam abban a hangulatban aznap, és máshogy viselkedtem: nyers voltam, sebezhető és őszinte — és a hölgy kedvesen reagált. Végül nagyon jót beszélgettünk, ami azért jöhetett létre, mert mindketten leeresztettük a védelmünket.”

7. Csináljuk személyesen

Ha egy új fontos kontakttal találkozunk az első alkalommal, ha lehetséges szemtől szembe tegyük, ne telefonon vagy videobeszélgetésben. Több kutatás mutatta ki, hogy az első benyomás máshogy alakul élőben, mint online vagy videón keresztül.

 

Forrás: inc.com

- Hirdetés -